Concilium Civitas, konkurs dla maturzystów, matura 2020
Concilium Civitas, konkurs dla maturzystów, matura 2020

Głosy po Concilium Civitas: Rzetelny namysł jest możliwy

Na pierwszym zjeździe Concilium Civitas, który odbył się w Pałacu Kultury w dniach od 9 do 10 lipca 2019, znalazłem się przez czysty przypadek, ale gdy już zacząłem się wsłuchiwać w pierwszy panel (wszystkich było pięć) to zdałem sobie sprawę, że to formuła i prosta i nader owocna. Choć owoce przyjdzie zbierać zapewne dopiero po pewnym czasie. Może nawet długim. Jednak ważne, że pierwszy krok został zrobiony, a pierwszym sprawdzianem trafności formuły jest fakt, że zarówno ja sam, jak i większość uczestników dotrwała do końca i rozeszła się z poczuciem niedosytu raczej niż przesytu.

Concilium Civitas 2019/2020, Concilium Civitas, konkurs dla maturzystów, matura 2020

Rzecz jest dobrze udokumentowana, więc zainteresowanych pełną informacją odsyłam na stronę internetową, na której można obejrzeć wszystkie panele, przeczytać Almanach, który był ich podstawą itd.

Ograniczę się do kilku uwag obserwatora, któremu udało się dwa razy zadać pytanie (raz na panelu, a raz na prezentacji książki), choć nie było to łatwe, gdyż chętnych do zadawania pytań było wielu, a czas — jak wiadomo — na takich spotkaniach biegnie zwykle szybciej, niż by się chciało.

Najważniejsze to oczywiście zebranie w jednym miejscu ludzi, którzy na zaproponowane w tytułach paneli tematy mieli nie tylko dużo do powiedzenia, ale już wcześniej dali się poznać dzięki licznym publikacjom. Również większość z uczestników reprezentuje znane ośrodki uniwersyteckie na całym świecie, od Harvardu poczynając a na Sao Paulo czy Sydney kończąc.

Jednak to nie tylko rzetelna i sprawdzona wiedza panelistów była dla mnie najważniejszym doświadczeniem tych dwu dni. Choć naturalnie z ciekawością przysłuchiwałem się uczonym, z których większość znałem tylko z publikacji. Najważniejszy był styl tych rozmów, wzajemne zaciekawienie i przyznawanie się, że wielu rzeczy po prostu nie wiemy, a nawet (co dla akademików szczególnie trudne!), że popełniliśmy błędy.

Głównym inicjatorem był Jacek Żakowski i zapewne to jego znajomościom należy zawdzięczać zgromadzenie w jednym miejscu i w jednym czasie prawdziwej elity intelektualnej uczonych o polskich korzeniach, pracujących na różnych uczelniach. Jednak sposób, w jaki zaproszenie goście, a właściwie współgospodarze mówili o demokracji, gospodarce, społeczeństwie, historii, a nawet o perspektywach na przyszłość chyba daleko przekroczyły oczekiwania redaktora Żakowskiego.

Śmiem twierdzić, że pojawił się nowy model namysłu nad rzeczywistością, przekraczający istniejące wzorce akademickie, medialne i polityczne. Nazwałbym go namysłem rzetelnym i otwartym na korekty. Oczywiście większość uczestników przyznawała się do tradycji liberalnej, co nie oznacza, że w odmiennych propozycjach widzieli jedynie zagrożenie. Raczej wezwanie do koniecznej i niezbędnej korekty.

Zapowiedź kolejnych spotkań pozwala wierzyć, że pierwszy zjazd Concilium Civitas nie przejdzie do historii jako interesująca ciekawostka, ale jako początek nowej jakości namysłu nad coraz bardziej skomplikowanym i wymykającym się rozumieniu światem.

Stanisław Obirek

Teolog, historyk, antropolog kultury, profesor nauk humanistycznych, profesor zwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego, były jezuita.

 

Powyższy tekst jest przedrukiem za: “Concilium Civitas, czyli rzetelny namysł jest możliwy” Stanisław Obirek, 11.07.2019, Studio Opinii
Źródło: https://studioopinii.pl/archiwa/193892

Media o Concilium Civitas

Po konferencji

Profesorowie ze świata o Polsce
(red., “Polityka”)


Zielonka: Polska, centrum świata
(prof. Jan Zielonka, “Rzeczpospolita”)


Stanisław Obirek: Concilium Civitas, czyli rzetelny namysł jest możliwy
(prof. Stanisław Obirek, Studio Opinii)


Czeka nas wyborcza rewolucja? “Proponujemy nowy kształt Senatu”
(Kamil Dziubka, Onet)


Concilium Civitas powstało po to, aby poszerzyć debatę publiczną w Polsce
(Grzegorz Kopacz, “Press”)


Profesorowie dyskutowali o Polsce i świecie
(TVN24)


Czy kapitalizm zawsze musi być zły? Dyskusja ekspertów z najlepszych uniwersytetów świata
(Tok FM)


“Nowe społeczeństwo na nowe czasy” Debata profesorów z najlepszych uczelni świata”
(Tok FM)


 

Przed konferencją:


Przez 25 lat demokraci młotkowali, że konstytucja jest ważna, zamiast pomyśleć, co zrobić, żebyśmy ją pokochali
(Marin Krygier, “Gazeta Wyborcza”)


A gdyby tak płacić za każde wejście na stronę www? Może nie byłoby fake newsów?
(Marta Figlerowicz, “Gazeta Wyborcza”)


Ta Unia działa, głupcze! Co polska demokracja może przejąć z europejskiego systemu
(Maciej Kisilowski, Wojciech Przybylski “Gazeta Wyborcza”)


Naukowcy z Concilium Civitas o przyszłości Polski i świata
(Onet)


Concilium Civitas zaprasza na dyskusję o przyszłości Polski i świata
(PAZ, “Press”)


Prof. Jan Zielonka: nasze myślenie jest przestarzałe, dlatego ludzie powiedzieli „dość”
(Kamil Turecki, Onet)


Populiści rozlali się jak pożar po Europie i Ameryce Północnej. Robią to, czego ludzie chcą, a nie to, czego potrzebują
(Jan Pakulski, “Gazeta Wyborcza”)


Wojciech Sadurski: w Polsce istnieje przyzwolenie na dyskurs faszystowski
(Michał Broniatowski, Onet)


Wielka dyskusja o Polsce i świecie. Naukowcy z najlepszych uczelni na świecie spotykają się w Warszawie
(Oktawia Kromer, “Gazeta Wyborcza”)


Prof. Jan Zielonka: nasze myślenie jest przestarzałe, dlatego ludzie powiedzieli „dość”
(Kamil Turecki, Onet)

Po spotkaniu Młodego Concilium

„My mieliśmy nasze wielkie marzenia. Oni mają głównie swoje wielkie lęki” – napisał Jacek Żakowski. Podczas debaty Młodego Concilium i Concilium Civitas profesorowie z najlepszych uczelni świata zapytali maturzystów, jak widzą przyszłość. Takiej odpowiedzi się nie spodziewali.

“Dla nas jest to pewne. Potrafimy żonglować badaniami, analizami i przytaczać wypowiedzi ekspertów, ale to nie wszystko. My to już czujemy na własnej skórze, widzimy, co się dzieje za oknem. Mamy znajomych po całym świecie. Oni mówią i czują to samo – mamy problem. Jednak nie to nas przeraża. „Problemem nie jest problem. Problemem jest twoje podejście do problemu” – mówił główny bohater „Piratów z Karaibów”.

W tej komedii zawiera się cały dramat. Nasza świadomość, dojrzałość i próby działania – idolką młodzieży jest Greta Thunberg, a Młodzieżowy Strajk Klimatyczny jest coraz bardziej seksi – nie mają znaczenia. Segregowaniem śmieci i wyznawaniem filozofii zero waste nie zatrzymamy szkód, które wyrządzają największe, globalne koncerny, ani nie zmienimy działań rządu. Nie zatrzymamy, a powinniśmy już je naprawiać. Jesteśmy wściekli, bo nie ma już czasu, a was to nie obchodzi.”

“Mimo tak nieatrakcyjnego dla polityków rozmycia – choć demokratycznego, czyż nie? – potrafimy ze sobą rozmawiać. Idąc na piwo, nie skaczemy sobie do gardeł, o poglądy się spieramy, o pomysłach dyskutujemy. Nie wyznajemy naszych kandydatów, my ich wybieramy – bardzo często radykalnie zmieniając wybór ugrupowania lub jego przedstawiciela. Z drugiej strony mamy dość podgrzewania atmosfery i prób manipulowania nami. Znamy internet lepiej od was, wyłapujemy najdrobniejsze potknięcia i jesteśmy odporni – co ponownie może potwierdzać rozkład poparcia w wyborach. No, ale przecież nie mamy doświadczenia, wiedzy, a jedynie naiwną intuicję. Może warto zatem posłuchać naszej naiwności, skoro wasza wiedza prowadzi nas do katastrofy?”

“5. Pani profesor, teraz ja mówię

Nikt nas nie chciał słuchać. Przynajmniej bardzo długo tak było. Szkoła nie jest miejscem, w którym ja się uczę. Jest miejscem, gdzie zachowanie ma być wzorowe, na lekcjach trzeba siedzieć cicho, a kartkówki to jedynie test, ile zapamiętałem z wykładów nauczyciela. Polski model nauczania najlepiej oddaje dobrze znany mojemu pokoleniu obraz – Jasiu, a teraz trzysta razy napiszesz w zeszycie: „Nie będę więcej rozmawiał na lekcji”. Czy od powtarzania, że wiem i umiem, dowiaduję się i uczę?

Na uczelniach sytuacja wyglądała lepiej, bo dzięki Erasmusom i programom wymian rozwijała się integracja międzyuczelniana i międzynarodowa. Problemem jest, że rozwijała się wzdłuż granicy student–profesor. Teraz pora to zmienić. Jeżeli wierzycie w demokrację i chcecie jej uczyć, to zacznijcie od siebie. Spotkajmy się w pół drogi, na uniwersytetach, i rozmawiajmy. O nas, o was i o przyszłości. To my będziemy w tym świecie żyli i zanim nam wyremontujecie pokój, warto zapytać chociaż, jaki kolor mają mieć ściany.”

Wybraliśmy garść cytatów z tekstu, jaki podsumowuje, w sporym skrócie – debatę pomiędzy finalistami Konkursu dla Maturzystów i profesorami Concilium Civitas. Serdecznie zapraszamy do lektury całości, gdzie mocno wypunktowane są najistotniejsze nurty i zestawy problemowe.

Przypominamy, że można u nas pobrać ze strony pięknie złożony PDF ze zbiorem nagrodzonych i najciekawszych tekstów tego konkursu. Linki do debat w sąsiedniej kolumnie.

Młodzi zabierają głos – i niechże robią to coraz częściej i coraz śmielej. Bo są niezbędni dla zaistnienia dobrej przyszłości.

cytujemy za:
Michał Tomasik, polityka.pl 

link do pełnego tekstu

Przewiń na górę