Cytat z Instagrama

Pani Karolina Korwin Piotrowska w swoim profilu na Instagramie, słusznie oburzona wielce nieeleganckim komentarzem jednego z dyrektorów TVP – wobec przemawiającego wczoraj w Auschwitz pana Mariana Turskiego – napisała tak:


To jest autentyczny tweet pana z TVP, który był wczoraj hitem sieci. Mnie uczono, ze ludziom, którzy byli za życia w piekle czy to Auschwitz czy szlamie warszawskich kanałów, należy się szacunek. Bo oni byli już w piekle. Nie funduje im się tego po raz drugi. Nie wypada. Kiedyś znano te słowa, „nie wypada”….Dzisiaj jest Twitter i rządowa posada. Wolno wszystko. Wypada wszystko będąc bezkarnym.
Wczoraj Pan Turski, więzień Auschwitz, powiedział te słowa do tych u władzy, przy korycie, poza nim, do nas wszystkich. Zadziałało. Wszyscy usłyszeli. Pan z telewizji, czujący się bezkarny i władny, mający przyjaciół u obecnej władzy, postanowił napisać, co napisał. Bo może. Tak jak może nosić opaskę powstańczą. Bo nikt mu nie zabroni. Bo tak. Bo się nie wstydzi i nie czuje, ze nie wypada. Nie widzi problemu ani uzurpacji. Bezkarność. Straszna to rzecz. Można płuc na ocalonych z Zagłady.
Ten stary człowiek, który w tych chorych i szalonych, złych czasach dokonał wczoraj cudu, skupiając na swych mocnych i mądrych słowach uwagę wszystkich, kiedyś odejdzie. Ten pan z TVP nie wie, ze władza, która daje mu poczucie bezkarności, siły, odejdzie też. On odejdzie też. Serio. Zostaną słowa. Te piękne i te haniebne. Te, które wypadało powiedzieć nad trumnami i te, których nigdy nie powinno być.
Tak, ludzie to zapamiętają, silny panie z TVP.  A Auschwitz, czy to się panu podoba czy nie, „nie spadło z nieba”.”

Niestety, mimo strasznych doświadczeń historii, ogromnie łatwo przychodzi „wyginanie” przeszłości.
A przecież padło tam wezwanie: „Nie bądźcie obojętni!”.

.