Wywiad z profesorką Elżbietą Korolczuk

Wyborcza.pl publikuje aktualny, związany z wyborami, wywiad z profesorką Elżbietą Korolczuk.

„Nagonka na LGBT to efekt bezradności prezydenta, który nie ma nic do zaoferowania. Duda jest zakładnikiem swojej homofobicznej retoryki. I pewnie będzie dalej w to szedł

(…)

Katarzyna Wężyk: Tzw. ideologia LGBT zdominowała kampanię prezydencką. PiS potrzebował haka na Rafała Trzaskowskiego i znalazł go w postaci warszawskiej Karty LGBT+ czy chodzi o coś więcej?
Elżbieta Korolczuk: To nie jest polska specyfika, tak samo zmienia się linia politycznych podziałów na całym świecie. Przez ostatnie 30 lat spory kulturowe stały się ważniejsze niż te dotyczące gospodarki, ochrony zdrowia czy edukacji. I wszędzie, gdzie do władzy dochodzą prawicowi populiści, polaryzacja mocno się nasila: podział na my i oni, elity i lud. Nie jest on związany tylko z władzą czy dostępem do zasobów – to przede wszystkim podział moralny. Populiści twierdzą, że ci „oni” nie tylko wyzyskują nas ekonomicznie, ale są naprawdę źli: niemoralni i skorumpowani, chcą nas zniewolić i zbudować własną kulturową i społeczną dominację.

Brzmi jak teoria spiskowa.
– Prawicowy populizm ma bardzo podobną strukturę i chętnie takie teorie wykorzystuje.

(…)

A co zwycięstwo Dudy oznaczałoby dla praw osób, które nie mieszczą się w rodzinie z powieści Musierowicz?
– To bardzo zły scenariusz. Niestety, kto sieje wiatr, ten zbiera burzę. Kto mówi, że jakaś część społeczeństwa to nie są ludzie, daje licencję na przemoc. Nawet na zabijanie. Już teraz mamy więcej przemocy wobec osób nieheteroseksualnych i o innym niż biały kolorze skóry.

(…)

Gdybym miała przed drugą turą stworzyć przekaz dla wahających się wyborców, zapytałabym ich: czy na pewno chcecie oddawać pełnię władzy w ręce jednej grupy? Ludzi, których nikt już nie będzie mógł kontrolować? Którym nikt nie będzie mógł się sprzeciwić? Na pewno ufacie im, że tej władzy nie nadużyją?”

Całość do przeczytania pod linkiem.