Agnieszka Golec de Zavala

Dziś przedstawiamy: oto kolejna wybitna naukowczyni, która dołączyła do Concilium Civitas: doktor Agnieszka Golec de Zavala.


Pracuje jako Reader w Departamencie Psychologii na Goldsmiths, University of London. Jest absolwentką UJ i studiów doktorskich w Szkole Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Doktorat z psycholgii politycznej otrzymała w Instytucie Psychologii PAN. Była stypendystką Fulbrighta na University of California, Los Angeles w USA, University of California, Irvine i Fundacji Batorego na University of Maryland w USA. Była profesorką wizytującą na Universidad Autonoma de Mexico w Meksyku, a także w Netherlands Institute for Advanced Study in the Humanities and Social Sciences. Jako Marie Currie Fellow pracowała w Centro de Investigação e Intervenção Social ISCTE w Portugali.
Przedmiotem jej badań są zachowania polityczne, szczególnie relacje międzygrupowe obejmujące zagadnienia takie jak współpraca i konflikt, uprzedzenia, dyskryminacja, przemoc oraz, szerzej, tożsamość grupowa. Jest autorką koncepcji narcyzmu grupowego, przekonania o wyjątkowości grupy własnej i jej prawa do uprzywilejowanej pozycji wśród innych grup. Jest autorką publikacji m.in. w „Journal of Personality of Social Psychology”, „Current Directions in Psychological Sciencie” czy „Public Opinion Quarterly”.

O jej badaniach pisały niedawno m.in.:
The Guardian – link do publikacji
The Independent, link do publikacji,
The Washington Post, link do publikacji,
oraz „Wysokie Obcasy”, link do publikacji

Jest kierowniczką PrejudiceLab funkcjonującego pomiędzy Goldsmiths, University of London a Uniwersytetem Społecznohumanistycznym SWPS (www.collectivenarcissism.com).

Na tej stronie odszukać można również odnośniki do stron w Google Scholar i ReseachGate, gdzie można zapoznawać się z bogatą zawartością prac naukowych pani de Zavala.

Oczywiście można ich użyć z naszej strony www 🙂