Michał Kosiński

Psycholog społeczny i data scientist, specjalista w dziedzinie psychometrii I analizy osobowości w sieci. Pracuje w Stanford University Graduate School of Business, wykłada także na Uniwersytecie SWPS I w Concilium Civitas w Warszawie. Absolwent SWPS I Uniwersytetu Cambridge, gdzie zrobił doktorat z psychologii. Był zastępcą dyrektora Centrum Psychometrycznego na Uniwersytecie w Cambridge. Prowadził badania w Microsoft Research i Stanford’s Computer Science Department.

Koordynował projekt myPersonality, który obejmował globalną współpracę ponad 200 naukowców analizujących szczegółowe profile 8 mln użytkowników Facebooka. Kiedy FB opatentował algorytm, który tworzy ich portret psychologiczny, Kosiński opublikował badania pokazujące, jak dokładnie algorytm ten jest w stanie określić nasz wiek, płeć, preferencje seksualne, pochodzenie etniczne i poglądy. Ostrzegł, jak poważne jest to zagrożenie dla naszej prywatności. Wkrótce okazało się, że algorytmy te zostały wykorzystane w kampanii prezydenckiej Trumpa i kampanii na rzecz brexitu. W 2013 r. IBM I DataIQ zaliczyły go do grona 50 najbardziej wpływowych osób w świecie Big Data, a w 2015 r. został uznany za Wschodzącą Gwiazdę przez Association for Psychological Science.

Michał Kosiński 20 grudnia 2019 wykład dla Concilium Civitas foto Włodek Ciejka zapis wideo, konkurs dla maturzystów, matura 2020