Almanach Concilium Civitas 2020/2021 – Wstęp – Redaktor Jacek Żakowski –

To był pandemiczny rok. Rujnujący zdrowie niektórych i plany niemal wszystkich. Zmieniający świat i niezwykle kosztowny. Koszmarny, ale inspirujący.
To, że mimo pandemii, która na większość członków zrzuciła lawinę kłopotów i nowych obowiązków, udało się zebrać teksty i wydać Almanach Concilium Civitas 2020/2021, może być dla nas wszystkich powodem do dumy.

Przetrwaliśmy, gdy zamarło wiele dłużej działających inicjatyw społecznych. To, że mamy tu tak wiele ważnych i ciekawych tekstów, jest oczywiście zasługą każdego z autorów, ale jest też dowodem zaangażowania i siły naszej wspólnoty. Wszystkim zaangażowanym bardzo za nie dziękuję.
Z powodu pandemii nie mogliśmy spotkać się w lipcu w Warszawie, co zmieniło niemal wszystkie nasze plany. Najprostszą ze zmian było przeniesienie wydania Almanachu na jesień. Dzięki temu część tekstów odnosi się już do covidowych doświadczeń i procesów. Myślę, że czytelnikom to się opłaciło. Przekonacie się Państwo, czytając Almanach.

Ale po kolei.
Pierwsze warszawskie spotkanie Concilium, które odbyło się w lipcu 2019 r. było nadspodziewanym sukcesem. 600 uczestników wypełniło aule Collegium Civitas na XII piętrze Pałacu Kultury. Transmisje na Facebooku oglądało kilkanaście tysięcy osób. W mediach ukazało się blisko 200 informacji i wzmianek. Najważniejsza była jednak treść debat, która zgodnie z misją Concilium (patrz s. 451 Almanachu) wnosiła do polskiego dyskursu echa dyskusji toczących się globalnie. (zapis debat można zobaczyć m.in. tu: www.conciliumcivitas.pl/debaty).
W trakcie spotkania odbyły się dwa zamknięte zebrania Członków, podczas których zdecydowaliśmy, że:
– następne spotkanie odbędzie się w Warszawie w lipcu 2020,
– będzie mu towarzyszyło wydanie drugiego tomu Almanachu,
– członkowie Grupy Inicjatywnej będą jako dziekani kierowali pracami Concilium do następnego spotkania,
– Concilium spróbuje przebić bańkę pokoleniową organizując konkurs dla maturzystów na esej o przyszłości i spotkanie z laureatamipoprzedzające lipcowe spotkanie członków,
– utrzymując dotychczasowe kryteria członkostwa w ciągu następnego roku Dziekani zaproszą nowych członków zwłaszcza kobiety i młodszych profesorów (aktualna lista członków jest na s. 453 tego Almanachu),
– gospodarzem Concilium pozostanie Katedra Dziennikarstwa i Nowych Mediów Collegium Civitas,
– Katedra ta stworzy grupującą wolontariuszy Ambasadę Concilium Civitas, która będzie organizowała doroczne spotkania oraz działanie Concilium pomiędzy spotkaniami,
– Ambasada będzie m.in. organizowała publiczne wykłady członków Concilium odwiedzających Warszawę oraz poszuka sponsorów i partnerów, z którymi uruchomi serię rozpowszechnianych przez YouTube wykładów Członków realizowanych w konwencji TED.
Zanim pandemia pomieszała nam szyki, Ambasada (działająca jako fakultet w Collegium Civitas) zorganizowała dwa otwarte wykłady członków (prof. Marty Figlerowicz – 25 października 2019 r. i prof. Michała Kosińskiego – 20 grudnia 2019 r.) oraz ogłosiła wspólnie z ZNP konkurs dla maturzystów na esej pod hasłem „Ja, Polska, Europa, Świat 2040”.
Partnerami konkursu były czołowe niepubliczne uczelnie: Akademia Leona Koźmińskiego, Collegium Civitas, Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych oraz Uniwersytet SWPS, które zwolniły laureatów z czesnego. Finansowo wsparli nas ZAiKS i Nord Partners, Skriware ufundowała roboty edukacyjne dla szkół, które ukończyli laureaci, a PZL stworzył identyfikację wizualną konkursu.
Kiedy szkoły miały długą przerwę świąteczną, co utrudniało dotarcie do maturzystów przez struktury ZNP, na swoich profilach w mediach społecznościowych konkurs promowały takie osobistości, jak Olga Tokarczuk, Krystyna Janda, Agnieszka Holland, Katarzyna Kolenda–Zalewska, Monika Olejnik, Karolina Korwin-Piotrowska, Joanna
Mucha, Maja Ostaszewska, Andrzej Saramonowicz, Zbigniew Hołdys,Jarosław Kuźniar, Konrad Piasecki, Krzysztof Mieszkowski, Tomasz Sekielski, Krzysztof Materna, Paweł Wimmer, Krzysztof Dobies, Zosia Zborowska, Tomasz Piątek, Laura Gessler, Mateusz Gessler. Patronem medialnym były „Gazeta Wyborcza” i wyborcza.pl. Promocję konkursu wsparli także „Głos Nauczycielski”, radio Newonce, TOK FM i RMF FM.
Jury złożone głównie ze studentów biorących udział w Ambasadzie wybrało najpierw 100 najlepszych prac, a następnie 20 finalistów.
Z tej grupy już członkowie Concilium wybrali 10 laureatów. 20 finałowych esejów ukazało się w „Młodym Almanachu” (PDF dostępny jest tu: www.conciliumcivitas.pl/konkurs), a kilka z nich opublikowała„Gazeta Wyborcza”.
Pandemia uniemożliwiła zorganizowanie lipcowego spotkania członków Concilium Civitas w Warszawie. Że tak może być, przypuszczaliśmy już wiosną. Dlatego w marcu zaczęliśmy co dwa tygodnie organizować na ZOOM-ie internetowe publiczne debaty członków na tematy okołocovidowe (przypominam, że linki do nich są
tu: www.conciliumcivitas.pl/debaty). Partnerem debat były „Gazeta Wyborcza” i wyborcza.pl. Poza mediami internetowymi Concilium transmitowały je wyborcza.pl, oraz m.in. Video-KOD, Obywatele.news, WlodekCiejka.TV. Łącznie w różnych mediach każdą z dziewięciu debat oglądało średnio ponad 100 tys. osób. Cykl zakończyliśmy
21 lipca pierwszą Wielką Doroczną Debatą Concilium.

Także wręczenie nagród dla maturzystów i ich spotkanie z członkami Concilium musiało mieć wirtualny charakter. Prowadzona przez studentów-wolontariuszy Ambasady debata laureatów z członkami miała rekordową widownię – we wszystkich mediach łącznie ok. 300 tys. osób.
Po wakacyjnej przerwie Concilium wznawia pracę w październiku organizowanymi w cyklu miesięcznym ZOOM-owymi wykładami członków i debatami na temat wyłaniającej się „nowej normalności”.
Planujemy także drugą edycję konkursu dla maturzystów. A przede wszystkim liczymy, że w lipcu 2021 r. uda nam się spotkać w Warszawie z członkami Concilium Civitas oraz z Młodym Concilium tworzonym przez laureatów konkursów dla maturzystów. To będzie doskonała okazja, by zaprezentować trzecie wydanie Almanachu.
Na razie zachęcam do lektury tegorocznej edycji. I – mam nadzieję –do zobaczenia w Warszawie w lipcu przyszłego roku.


Jacek Żakowski

PS. Jeszcze jedno. Wszystkie wirtualne przedsięwzięcia Concilium,w tym pdf-y Almanachów i transmisje debat są dostępne bezpłatnie.
Ale oczywiście kosztują, a Concilium to przedsięwzięcie społeczne, finansowane wyłącznie z prywatnych środków.

Jeżeli uważacie, że to, co robimy, ma sens, możecie dać temu wyraz wspierając nas finansowo za pośrednictwem Fundacji Collegium Civitas (która jest
naszym zapleczem instytucjonalnym):
– na konto fundacji: 86 2490 0005 0000 4530 1450,
– lub przez www.siepomaga.pl/concilium.

Almanach Concilium Civitas 2020/2021 – spis treści